Prijevoznik koji obavlja javni prijevoz tereta i/ili putnika mora imati Licenciju Zajednice ukoliko obavlja međunarodni prijevoz (izdaje Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture) ili Licenciju za unutarnji prijevoz (izdaje nadležni Ured državne uprave prema sjedištu prijevoznika) ukoliko obavlja unutarnji prijevoz u Hrvatskoj.
Prijevoznici koji posjeduju Licenciju Zajednice istu mogu koristiti i za obavljanje unutarnjeg prijevoza i nisu u obavezi ishodovati Licenciju za unutarnji prijevoz.
Prijevoznik koji obavlja prijevoz tereta i/ili putnika za vlastite potrebe mora imati Prijavu prijevoza za vlastite potrebe koju izdaje nadležni Ured državne uprave prema sjedištu prijevoznika).
Prijevoznik koji obavlja javni prijevoz ili prijevoz za vlastite potrebe vozilima za čije upravljanje je potrebna vozačka dozvola kategorije C1, C1E, C ili CE odnosno vozačka dozvola kategorije D1, D1E, D ili DE može zaposliti isključivo vozače koji su stručno osposobljeni kroz stjecanje početne kvalifikacije i pohađanje periodične izobrazbe, odnosno koji posjeduju KOD 95.
Vozila kojima se obavlja djelatnost javnog cestovnog prijevoza i cestovnog prijevoza za vlastite potrebe moraju, uz uvjete određene drugim propisima kojima se regulira sigurnost prometa na cestama i registracija cestovnih motornih vozila, ispunjavati posebne uvjete koji se odnose na izgled, starost, uređaje i opremu vozila, sukladno odredbama Zakona o prijevozu u cestovnom prometu i Pravilnika o posebnim uvjetima za vozila kojima se obavlja javni prijevoz i prijevoz za vlastite potrebe.
Prilikom obavljanja javnog prijevoza tereta i/ili putnika prijevoznici i njihovi vozači su se dužni pridržavati zakona koji regulira prijevoz u cestovnom prometu, radna vremena mobilnih radnika i korištenje tahografa te zakona koji regulira sigurnost prometa na cestama, kao i njihovih podzakonskih propisa.
Da bi posjedovao licenciju za obavljanje javnog prijevoza tereta i/ili putnika prijevoznik mora imati dobar ugled, financijsku sposobnost, upravitelja prijevoza, poslovni nastan na području Republike Hrvatske, tehničku sposobnost te ne smije imati dug za porezne obveze i obveze za mirovinsko i zdravstveno osiguranje.
Licencija se izdaje na razdoblje od deset godina, licencija i izvodi iz licencije za vozila nisu prenosivi, a zahtjev za obnovu licencije se podnosi najmanje dva mjeseca prije njenog isteka.
Prijevoznik koji prestane obavljati djelatnost prijevoza dužan je o tome obavijestiti izdavatelja licencije najkasnije u roku od osam dana od dana prestanka obavljanja djelatnosti.
Izvornik licencije nalazi se u sjedištu domaćeg prijevoznika.
Prilikom obavljanja prijevoza u cestovnom prometu, odnosno tijekom vožnje vozač prijevoznika dužan je u vozilu imati izvod iz Licencije za unutarnji prijevoz ili ovjerenu vjerodostojnu presliku Licencije Zajednice za međunarodni prijevoz.
Prijevoznik je dužan obavijestiti izdavatelja licencije o svakoj promjeni podataka na temelju kojih je licencija izdana, u roku od osam dana od dana promjene, pisanim ili elektroničkim putem.
Upravitelj prijevoza je fizička osoba zaposlena u pravnoj osobi ili obrtu ili sama fizička osoba – obrtnik ili druga fizička osoba koja temeljem određenog ugovora stvarno i trajno upravlja obavljanjem prijevozničke djelatnosti te pravne osobe ili obrta, na temelju stručne osposobljenosti stečene polaganjem ispita o stručnoj osposobljenosti za obavljanje djelatnosti javnog cestovnog prijevoza u Hrvatskoj obrtničkoj ili gospodarskoj komori ili na temelju stečene više ili visoke stručne spreme cestovnog smjera.